مقالات

انواع انکوباتور آزمایشگاهی

سه نوع انکوباتور در آزمایشگاه متداول می باشد :

C° 20

C °  30

C° 2±35

 استفاده از انکوباتور C°20  توصیه نمی شود چون انکوباتورها دارای سیستم سرد کننده نیستند .

دمای انکوباتور به وسیله قراردادن ترمومتر مناسب درآن و خواندن حرارت آن به صورت روزانه در ساعت مشخص توصیه می شود ( 11 صبح و 4 عصر ) ، دما در چارت کنترل حرارت یا جدول کنترل حرارت ثبت می شود . انکوباتورها باید در فواصل مشخص ( یک هفته ) کاملاً تمیز و ضد عفونی شوند، در صورتی که دمای نشان داده شده توسط انکوباتور با دمای واقعی آن مطابقت ندارد، آن را تنظیم می کنید.

تأمین یک محیط کنترل شده خاص جهت رشد میکروارگانیسم ها و یا سلول هایی که جهت رشد نیازمند شرایط ثابت و خاص محیطی هستند . یکی از پارامترهای مهم در آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد .

تأمین محیط دلخواه توسط دستگاه های حرارتی در بیولوژی سلولی ، ژنتیک و بسیاری از دیگر علوم کاربرد وسیعی پیدا کرده است.

انکوباتور ( incubator ) برای نگه داری سوسپانسیون ها ، محیط های کشت میکروبی و نگه داری مواد در برخی از آزمایش ها که نیاز به حرارت خاص دارند استفاده می گردد . به طور کلی انکوباتور طوری طراحی شده است که بتواند با ایجاد نمودن یک دمای ثابت و مهیا سازی شرایط محیطی لازم ، اهدافی همچون نگه داری از ارگانیسم های زنده در محیط برای رشد را تأمین نماید . این دستگاه بیشترین کاربرد را در بخش های میکروب شناسی ، کشت سلولی ، تعیین میزان نیاز بیوشیمیایی به اکسیژن ( BOD1) و نگه داری از یاخته های زنده دارد.

بعضی از انکوباتورها برای نگه داری میزان دلخواه CO2 ( گاز کربنیک ) برای میکروارگانیسم ها و یاخته هایی دی اکسید کربن دوست ( Capnophilic ) ، تجهیز شده اند . در انکوباتورهایی که فاقد تولید کننده CO2 هستند ، جهت نگه داری نمونه های دی اکسید کربن دوست از محفظه حاوی شمع ( Candle Jar ) به صورت جایگزین استفاده می گردد.

ناحیه ای از آزمایشگاه را جهت نصب این دستگاه باید انتخاب نمود که حداقل تغییر دمایی را داشته باشد . ذکر این نکته الزامی است که جهت عملکرد مطلوب دستگاه ، وجود فضای آزادی حدود 5 الی 10 سانتی متر در کنار و عقب دستگاه الزامی است .

 

نحوه نگه داری از دستگاه انکوباتور

تمامی انکوباتورها باید به طور ماهانه با محلول صابون تمیز و در صورت لزوم ضدعفونی شوند .زمانی که دمای انکوباتورهای بدون CO2 خارج از محدوده قابل قبول برای واحد مورد نظر باشد ، باید به کارشناس فنی اطلاع داده شده و سپس اقدامات اصلاحی مطابق موارد ذیل انجام گردد:منبع برق ، پریز برق و کلیدهای روشن یا خاموش بررسی شوند .دمای تنظیمی (Set point ).بررسی گردد.اگر دستگاه هنوز درست کار نمی کند ، باید به نماینده سرویس دهنده اطلاع داده شود.تمام عملیات نگه داری ، نظافت و تعویض سیلندر گازکربنیک باید در جداول مربوطه ثبت گردد.

 

کنترل کیفیت

حرارت انکوباتور با دماسنج کالیبره اندازه گیری و به طور روزانه و در نوبت بر روی منحنی حرارت ثبت گردد.در انکوباتور CO2 دار یک کشت از نایسریا گونوره و یا  دیگر عوامل کاپنوفیلیک را در انکوباتور قرار داده ، هر روز آن را پاساژ داده و رشد آن بررسی و ثبت گردد.

 

ایمنی کار با انکوباتور

سیستم برق رسانی مطابق توان و ولتاژ مصرفی باشد تا احتمال وقوع هرگونه حادثه مخاطه آمیز کاهش یابد.در موقع تنظیم فشار و دما به نکات مندرج در دفترچه راهنما و زمان مربوطه توجه گردد .در هنگام کار و یا اتمام کار با دستگاه ، رعایت نکات ایمنی از جمله استفاده از دستکش ، خروج تدریجی بخار و در صورت لزوم استفاده از محافظ صورت ضروری می باشد .به منظور رعایت موارد ایمنی ، کپسول های CO2 باید به صورت ایستاده قرار گرفته و به دیوار با زنجبر سنگین ، محکم بسته شوند . زمانی که از سیلندرها استفاده نمی گردد ، سوپاپ ها و درپوش ها باید محکم بسته شوند ، سیلندرها خالی موجود بر روی حمل و نقل کننده آنها ، باید محکم با زنجیر بسته شده باشند . هرگز سیلندرهای گاز را در دمای بالاتر از 52°C (125°F ) نگه داری ننمائید . سیلندرها در وضعیت افقی قرار نگیرند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *